Haber

Lavrov’dan Gazze açıklaması: Bu Batı’ya bir sinyal oldu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Belarus’un devlet haber ajansı Belta’ya gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov, İsrail-Filistin çatışmalarına da değinerek, “Ortadoğu’da bir çatışma çıktı. İsrail’e karşı son derece kabul edilemez bir terör saldırısı gerçekleştirildi ve İsrail buna uluslararası insancıl hukukun gereği gibi yönlendirilmeden karşılık verdi.”

‘GAZZE’Yİ YOK ETMEDEN HAMAS’I YOK ETMEK MÜMKÜN DEĞİL’

İsrail’in saldırıya tepkisinin acımasız olacağını ve Hamas’ı yok edeceğini açıkladığını hatırlatan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Ancak nüfusun çoğunluğunun sivil olduğu Gazze’yi yok etmeden Hamas’ı yok etmek mümkün değil.”

‘Bunun Batı’ya bir sinyal gönderdiğini’ savunan Lavrov, bu sinyalin ‘Rusya’yı savaş alanında stratejik yenilgiye uğratmak istedikleri sadece Ukrayna’yı değil, genel olarak güvenlik çıkarlarını da güvence altına almayı düşünmeleri gerektiği’ olduğunu savundu. ‘. ABD’nin bu bağlamda daha önce yaptığı açıklamaları hatırlatan Lavrov, şöyle devam etti:

“Özellikle ABD, ulusal güvenliğinin doğrudan Ortadoğu’daki duruma bağlı olduğunu her zaman söylemiştir. Eğer bu doğruysa, ABD’ye uygun bir Filistin devletinin kurulması ihtiyacına ilişkin görüşmeleri çok önceden teşvik etmeleri gerekirdi. Bahsettiğimiz millet kararları.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu