İş

Kamu çalışanının gözü zam pazarlığında

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim tesisleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıkları gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü müzakerelerindeki süreç , hastaneler ve üniversiteler. devam ediyor.

İşçi sınıfını TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in, kamu işverenini ise Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası’nın (TÜHİS) temsil ettiği toplantılarda belli bir aşamaya gelindi.

Kamu işvereninin 2023’ün ilk altı ayında taban ücreti yüzde 30 ve 11 bin 500 liraya, 2023’te ise taban ücreti 12 bin liraya, 2023’te ise yüzde 40 artırmayı teklif etmesiyle müzakereler kızıştı. ilk altı ay

İşçi tarafı, aylık brüt taban fiyatı 15 bin liraya, ardından tüm fiyatlara yüzde 15’lik sosyal yardım payı ekleyerek ve ardından ilk altı ay için yüzde 45’lik artışta ısrarını sürdürürken, yeni teklifi beklemeye başladı. hükümet.

Bu kapsamda hükümetin yeni teklif hazırlıklarını sürdürdüğü öğrenilirken, görüşmelerin hafta içi hareket etmesi ve sözleşmenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nden önce imzalanması bekleniyor.

“Teklifi işçi segmenti olarak yetersiz bulduk”

TÜHİS’in taban fiyatı 11 bin 500 liraya çıkarıp ilk 6 ay yüzde 30 zam yapılması önerisinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in devreye girdiğini belirten TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, şunları söyledi:

“Sayın Bakanımız bayram öncesi TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetleri ile görüşerek hükümetin yeni önerisinin taban ücrete 12 bin lira zam yapılması ve memurlara yüzde 40 zam yapılması yönünde bilgi verdi. İşçiler olarak biz bu teklifi yetersiz bulduk.Bu noktada hükümetten günün şartlarına, işçilerin alım gücüne ve kendi taleplerimize uygun yeni bir teklif yapmasını istiyoruz.”

kayapinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu