Haber

Güney Kore, Kuzey Kore’nin füze denemesine yanıt olarak ABD ile hava tatbikatı düzenliyor.

Güney Kore, dün Kuzey Kore’nin uzun menzilli balistik füze denemesine karşılık ABD ile hava tatbikatı düzenlediğini bildirdi.

Yonhap’ın haberine göre Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, tatbikata “B-1B” bombardıman uçaklarının yanı sıra F-16, F-35A ve F-15K savaş uçaklarının da katıldığını duyurdu.

Açıklamada, tatbikatın Güney Kore ve ABD’nin birleşik savunma kapasitesine ve ittifakın savunmasının “ezici” gücüne işaret edildiği belirtildi.

Kuzey Kore’nin uzun menzilli balistik füze fırlatmasına tepki olarak gerçekleştirilen tatbikatta ABD’nin Kore Yarımadası’nın savunmasındaki kararlılığının da vurgulandığı belirtildi.

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin dün erken saatlerde Japonya Denizi üzerinde balistik füze denemesi yaptığını bildirdi.

66 dakika havada kalan balistik füzenin 900 kilometre yol kat ettiği ve 5 bin 700 kilometre irtifaya çıkabileceği kaydedildi.

ABD, Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemesini “şiddetle” kınadığını söyledi.

2022’de 37 testte çeşitli tip ve menzilde yaklaşık 90 füze fırlatan Kuzey Kore’nin bu testi, 2023’ün başından bu yana ikinci testi olarak kayıtlara geçti.

habersaricakaya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu