Ekonomi

Deprem bölgesi kredi taksitlerinin ertelenmesi ile 3 bin orman köylüsü rahatlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kredi taksitleri 11,3 milyon TL

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen 11 vilayet için yapılan düzenleme, bölgedeki orman köylülerini rahatlatmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda 3 bin orman köylüsünün 11.3 milyon liralık kredi taksitleri herhangi bir başvuru şartı aranmaksızın 31 Aralık’a kadar ertelendi.

6 Şubat – 31 Temmuz ortasını kapsar

Ayarlama, “Genel Yaşamı Etkileyen Afet Bölgesi”İlan edilen bölgelerdeki orman köylerinde geçmişte Orman ve Köy Bağları İşletme Müdürlüğü’nün (ORKÖY) kredi tabanından yararlanan ve 6 Şubat-31 Temmuz ortalarına tekabül eden kredi taksitleri olan orman köylülerini kapsamaktadır.

Ormanların sürdürülebilir yönetimini sağlamayı amaçlar

Ormanların korunması, geliştirilmesi ve işletilmesi amacı ile çalışan Orman ve Köy Yararı Daire Başkanlığı, sosyoekonomik projelerle orman köylülerini destekleyerek yaşam kalitesini yükseltmeyi ve orman-kamu yararını düzenleyerek ormanların sürdürülebilir yönetimini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu