Haber

Araştırma: Sağlıklı yaşam tarzı hafıza kaybını yavaşlatıyor

Çin’de yaşlılar üzerinde yapılan 10 yıllık bir çalışmada, sağlıklı bir yaşam tarzının Alzheimer için risk geni taşıyan kişilerde bile hafıza kaybını yavaşlattığı ortaya çıktı.

CGTN’de yer alan habere göre Çin’in Ulusal Akıl ve Sınır Hastalıkları Merkezi ve diğer sağlık bilimleri enstitülerinden araştırmacılar, 10 yıl boyunca en az 60 yaşında olup bilişsel yetenekleri normal olan ve yüzde 49’u kadın olan 29 bin kişiyi takip etti.

Katılımcılar, Çin’in coğrafi özelliklerini, şehirleşme derecesini, ekonomik durumunu, beslenme sistemlerini ve kültürel ve sosyal farklılıklarını temsil eden 12 ilden seçildi.

2009 yılında çalışmanın başlangıcında, katılımcılar çeşitli hafıza işlevleri ve Alzheimer için test edildi. Testler, katılımcıların yaklaşık yüzde 20’sinin Alzheimer risk geni taşıdığını gösterdi.

2012, 2014, 2016 ve 2019 yıllarında değerlendirilen katılımcılar, sağlıklı beslenme, sistematik beden eğitimi, aktif sosyal bağlantılar, aktif bilişsel aktivite, sigara ve alkol kullanmama olmak üzere 6 sağlıklı yaşam tarzı faktörü çerçevesinde analiz edilmiştir.

10 yıllık takipte 7.164 katılımcı öldü ve 3.567 kişi çeşitli nedenlerle araştırmadan ayrıldı.

Çalışma, uygun ve ortalama yaşam tarzına sahip katılımcıların, Alzheimer risk geninin taşıyıcıları olsalar bile, olumsuz yaşam tarzına sahip katılımcılara göre daha yavaş hafıza kaybı yaşadıklarını buldu.

Sağlıklı beslenme hafıza kaybını yavaşlatıyor

Hafıza üzerinde en olumlu etkiye sahip olan faktörün sağlıklı beslenme olduğu belirtildi.

Ayrıca aktif bilişsel aktivite, düzenli beden eğitimi, aktif sosyal dikkat, sigara ve alkol kullanmamanın da hafıza üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya çıktı.

Araştırma “British Medical Journal”da yayımlandı.

haber-honaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu